دی آمونیوم فسفات رازی DAP

وبلاگ خبری شرکت پالایش کود اخبار مربوط به کشاورزی و باغداری و معرفی بهترین نهاده های کشاورزی

دی آمونیوم فسفات رازی DAP

۶۸ بازديد

دی آمونیوم فسفات رازی DAP

کود فسفات آمونیوم از واکنش آمونیاک (هم خانواده نمکها) با اسید فسفریک تولید می شود. عنصر فسفر P دومین عنصر مهم از سه عنصر اصلی (NPK) در خاک است و یکی از مهم ترین مواد مغذی برای رشد و باروری گیاهان است

کود دی آمونیوم فسفات چیست ؟

شاید از خود بپرسید کود دی آمونیوم چیست؟  این کود یکی از کودهای شامل نیتروژن و فسفر است. دی آمونیوم فسفات معمولا در مناطقی که خاک با کمبود نیتروژن و فسفر مواجه است استفاده می شود.

خرید-کود-دی-آمونیوم-فسفات-DAP

فسفات آمونیوم ،به واسطه نمک های غیر آلی ساخته شده که  توسط واکنش میان اسید فسفریک و آمونیاک هستند که بشکل مایع و یا پودری و گرانول ساخته می شود.

کود شیمیایی دی آمونیوم فسفات رازی

آمونیوم فسفات اغلب در دو نوع مختلف با عناوین مونو آمونیوم فسفات و یا دی آمونیوم فسفات تولید و به بازار عرضه می گردد. در کل قسمت بزرگی از تولید را دی آمونیوم فسفات بصورت گرانول و پودری(مونو آمونیوم فسفات) تشکیل میدهد. که اکثرا برای کشاورزان به عنوان گرانول (دانه درشت) در دسترس است. قسمت عمده ی آمونیوم فسفات تولید شده به صورت کود و در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و مابقی در صنایع دیگر کاربر دارد.

آنالیز کود دی آمونیوم فسفات رازی

آمونیوم فسفات حاوی ۴۶٪ فسفر و ۱۸٪نیروژن است. آمونیوم فسفات یک واکنش قلیایی دارد و نتیجه اثر آن  اسیدیته شدن خاک است. کود فسفات آمونیوم دارای غلظت بالا میباشد و حاوی فسفات کود سوپر فسفات تریپل است و همانطور که می توان در آن به عنوان سولفات آمونیوم نیتروژن نیز یافت. درجه بالای کود، حلالیت بالا در آب و شکل دانه این کود، مزایای اصلی این کود می باشد.

دی آمونیوم فسفات پتروشیمی رازی

از مهمترین ناهمگونی های بین مونو آمونیوم فسفات و دی آمونیوم فسفات ، اسیدیته یا pH آن است که میزان مونو آمونیوم فسفات آن حدود ۳٫۵ و دی آمونیوم فسفات آن ۸ است. کود دی آمونیوم فسفات شرکت رازی و محتوای مواد مغذی این کود باعث شده که بیشترین تقاضا کننده کود را داشته باشد و همیشه دی آمونیوم فسفات  شرکت رازی جذابیت صادراتی داشته است

کود دی آمونیوم فسفات گرانوله

کود آمونیوم فسفات معمولا به عنوان گرانول مورد استفاده قرار داده می شود، اما بعضی از آنها نیز به شکل بلوری یا به صورت مایع تولید می گردند. این ترکیب‌ ها برای تولید کودهای جامد یا با روش های مخلوط کنونی و یا به عنوان مخلوط های توده ای برای تولید کود مایع و کود های فاضلاب استفاده می شود. کود های دی آمونیم فسفات نیز به طور مستقیم به خاک داده می شوند. هنگامی که دی آمونیوم فسفات در زمان کاشت داده می شود باید توجه داشت که جای مناسب برای بذرفراهم گردد، به ویژه هنگامی که خاک قلیایی است، زیرا در این شرایط جوانه ممکن است توسط آمونیاک آسیب دیده شود. طبق تحقیقات، استفاده مستقیم از کود دی آمونیوم فسفات و مونو آمونیوم فسفات تأثیر مخربی بر رشد طولی ریشه های گیاه و رشد آنها دارد.

خاصیت کود فسفات آمونیوم یا خواص کود دی آمونیوم فسفات رازی

 1. زیاد شدن ریشه، تسریع بخشیدن به رشد ساقه و برگها، تولید زودهنگام محصول (رسیدن سریع میوه ها)
 2. نقش مهم فسفر انتقال انرژی گیاهان است و مواد مغذی برای رشد و نمو گیاه به حساب می آید.
 3. باعث استقامت گل در روی درختان می شود و باعث بوجود آوردن گل ها و دانه ها میگردد.
 4. مقدار مصرف دی آمونیوم فسفات و روش مصرف و دوز کود آمونیم فسفات (DAP):

  • نحوه استفاده از این کود برای درختان میوه بشکل روش چاله کود است.
  • به علت عدم وجود فسفر در خاک، کود دی آمونیوم فسفات درعمق ۲ تا ۵ سانتی متر زیر بذر ریشه قرار دادده شود .
  • با استفاده از شخم به صورت عمیق ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم در هکتار استفاده گردد.

  نحوه مصرف کود فسفات آمونیوم

  نکته: با نگرش به ثابت بودن فسفر در خاک و نداشتن تحرک آن، کود باید درعمق ۵-۵ تا ۲ سانتی متر زیر بذر گذاشته شود. در نظر گرفتن افزایش عملکرد، منجر به صرفه جویی در مصرف کود می شود. پس از مشخص شدن مقدار دقیق این کود، توجه به نتایج تجزیه و تحلیل خاک و آب در این زمینه ضروری میباشد

قیمت کود شیمیایی سوپر دی آمونیوم فسفات گرانوله

برای دریافت آخرین قیمت روز کود دی آمونیوم فسفات لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .

۰۹۱۳۰۰۲۵۷۴۴

مهندس لسان

منبع:

 

 

 

فروش کود دی آمونیوم فسفات رازی DAP

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.